خرید از طریق اینترنت چگونه است؟
در این بخش راهنمای کامل پرداخت اینترنتی از طریق درگاه بانک سامان بطور کامل توضیح داده می‌شود.

پرداخت اینترنتی
به پرداختن پول از طریق اینترنت، در قبال دریافت کالا یا خدمات اطلاق می‌شود به طوری که این پرداخت بدون نیاز به حضور فیزیکی در بانک یا فروشگاه و از طریق اینترنت انجام شود. در واقع خریدار با استفاده از کارت بانکی خود می‌تواند از اینترنت خرید کند و و
جه آن را همان موقع پرداخت نماید.

بانک‌ها به عنوان دروازه پرداخت اینترنتی
بانک سامان به عنوان اولین دروازه پرداخت اینترنتی ایران این امکان را فراهم آورده است که افراد بتوانند با استفاده از کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب، که قابلیت خرید اینترنتی دارند خرید اینترنتی انجام دهند. یعنی بانک سامان به عنوان دروازۀ پرداخت یا درگاه پرداخت یا در اصطلاح
Gateway عمل می‌کند.

کارت‌های بانکی که قابلیت خرید اینترنتی دارند
کارت‌های شتابی که قابلیت خرید اینترنتی دارند، علاوه بر شماره کارت 16رقمی، دارای شماره رمز اینترنتی و نیز کد
CVV2 و تاریخ انقضاء هستند. پس قابلیت‌های مورد نیاز عبارتند از:
     ١
- شماره کارت (کلیه کارت‌های بانکی دارا می‌باشند)
     ٢-
رمز اینترنتی کارت (رمز دوم)
     ٣
- کد سه رقمی CVV2
     ٤
- تاریخ انقضاء

کارت‌های برخی بانک‌های عضو شتاب هنوز دو مولفه آخر یعنی
CVV2 و تاریخ انقضاء را بر روی کات خود اعمال ننموده‌اند. ولی در حال حاضر کارت‌های بانک‌های سامان، کشاورزی، ملت، ملی، اقتصاد نوین، پاسارگاد، صنعت و معدن، توسعه صادرات دارای مولفه‌های خرید اینترنتی بوده و توسط دروازه پرداخت اینترنتی سامان پذیرش می‌شوند. کارت‌های بانک پارسیان دارای مولفه‌های خرید می‌باشند. ولی برخی از انواع کارت‌های پارسیان بر روی دروازی اینترنتی سامان پذیرش نمی‌شوند. البته سایر بانک‌ها نیز در حال فعال نمودن پارامتر‌های خرید اینترنتی بر روی کارت‌های خود هستند که به طبع در آینده نزدیک به جمع این بانک‌ها اضافه خواهند شد.

کد CVV2 و تاریخ انقضاء
کد
CVV2 به صورت یک عدد 3 رقمی و یا 4 رقمی مانند شمارۀ 16 رقمی حک شده روی کارت، بر روی اکثر کارت‌ها حک شده است. مثلاً روی کارت‌های بانک‌های ملت، صادرات، پاسارگاد، سامان، پارسیان و ... در کارت‌های بانک تجارت، کد CVV2 به صورت رقم 17، 18 و 19 بعد از 16 رقم شماره کارت حک شده است. شمارۀ درج شده بر روی کارت‌های بانک سپه شمارۀ حساب است و شمارۀ کارت نیست. برای فهمیدن شمارۀ کارت سپه خود به شعبۀ صادر کنندۀ کارت خود مراجعه نمایید.
نکته
: صرفاً وجود کد CVV2 بر روی کارت‌ها، دلیل بر امکان خرید اینترنتی نیست، بلکه اصولاً باید بانک صادر کننده امکان خرید اینترنتی را فراهم کرده باشد.

رمز اینترنتی
قابلیت خرید اینترنتی (پرداخت الکترونیکی) بر روی برخی از کارت‌های اعتباری و بانکی فعال نیست و همانطور که ذکر شد مشخصه آن داشتن رمز اینترنتی، کد CVV2 و تاریخ انقضاء است. شماره رمز اینترنتی، با شماره رمزی که شما هنگام استفاده از دستگاه‌های خود پرداز ATM وارد می‌نمائید متفاوت می باشد. البته در خصوص کارت‌های بانک سامان هنگام دریافت این کارت‌ها رمز اینترنتی و رمز کارت یکی است ولی اگر زمانی رمز کارت خود را تغییر دهید رمز اینترنتی تغییر نمی‌کند و در صورت نیاز خود رمز اینترنتی را نیز جدا گانه تغییر دهید. اگر رمز اینترنتی مربوط به کارت خود را نمی‌دانید، تنها با مراجعه به یکی از پایانه‌های خود پرداز (ATM) بانک صادر کننده کارت اطلاعات لازم را به راحتی دریافت نمایید.

بعضی دیگر از سوالات معمول و پاسخ آنهادر اينجا آمده است: